Kubánský vinař používá místo kvasných zátek kondomy

Velikost textu: AAA

11. 4. 2017

Pamětníci socialismu dobře vědí, jak museli mnohdy improvizovat a hledat náhradní řešení za nedostatkové zboží. Orestes Estevez z Havany nemůže na státních obchodech vymámit kvasné zátky. Ale jedné noci ho napadlo, že by na demižóny se zrajícím vínem mohl nasadit kondomy. A světe div se, nápad funguje. Jeho sklep teď ale vypadá poněkud eroticky. Na hrdle několika set demižonů totiž stojí ztopořené kondomy plné oxidu uhličitého.

Pětašedesátiletý Orestes vyrábí speciální vína pod značkou El Canal a ročně jich vyprodukuje tisíce litrů.

Kvasné zátky fungují jako odpadní sifon. Oxid uhličitý je vytlačován přes malý vodní sloupec, ale ten brání průniku atmosférického vzduchu zpět do nádoby. Tlak v nádobě je totiž díky kvašení mnohem vyšší než v okolí. U kondomů však nedochází k postupnému unikání plynu. Ten se hromadí a kondom nafukuje, takže dosahuje obřích rozměrů. Pojmout dokáže více než deset litrů koncentrovaného plynu. Když kvašení skončí, kondom praskne pod vlivem extrémního tlaku v uzavřené nádobě. A vinař si je jistý, že kvašení je dokončeno.

„Nasazování kondomu na hrdo demižónu je úplně stejné jako u muže. Kondom se postaví, víno je hotovo a proces dokončen,“ uvedl Estevez v rozhovoru pro Havana Times.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související