Tetovaná kůže se nepotí. Lidem s mnoha obrázky v těle hrozí úžeh

Velikost textu: AAA

19. 4. 2017

Tetování je stále rozšířenější formou zdobení těla. U mileniálů už pomalu převažují ti, kdo v kůži nějaký obrázek mají, nad těmi, kteří jsou neposkvrněni jako při narození. Krom jiných zdravotních rizik souvisejících s trvalým usazením pigmentu ve škáře hrozí lidem s mnoha tetováními také úžeh. Vědci z Michiganu zjistili, že tetovaná kůže se velmi slabě potí a narušuje tak přirozenou termoregulaci těla.

Při tetování se pigment vpravuje jehlou do hloubky tří až pěti milimetrů. Právě v této části škáry se nacházejí potní žlázy. A tetování je podle nové studie z Michiganu vyřadí z funkce. U lidí majících pár malých obrázků v kůži o nic nejde, ale stále přibývá jedinců, kteří si nechají potetovat celý trup či všechny čtyři končetiny. U nich by pobyt v horku mohl narušit schopnost termoregulace.

Pot z tetované kůže také obsahuje mnohem více iontů sodíku. Proč, to se zatím neví.

„Nejsme si jistí, zda za to může barvivo, nebo to zranění nebo dokonce kombinace obou faktorů,“ uvádějí autoři z vysoké školy Alma College v Michiganu.

Tetování holdují častěji sportovci a vojáci, kteří jsou zvyklí vykonávat fyzicky náročné aktivity i ve vyšších teplotách. Právě oni jsou ale ohroženi úžehem více než běžná populace.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související