Vysoké národy v Evropě vděčí za své geny lovcům mamutů

Velikost textu: AAA

19. 4. 2017

Nizozemci, Černohorci a třeba i muži z Bosny a Hercegoviny jsou nejvyššími národy v Evropě. Jejich průměrná výška přesahuje 1,8 metru, což je průměrná výška českých mužů, kteří jsou desátým nejvyšším národem Evropy. Ale v době kamenné žili také na našem území lovci mamutů, jimž Bosňané a Nizozemci za geny pro vysokou postavu vděčí.

Výšku postavy ovlivňují jednak geny a také vnější vlivy – životní prostředí, dostupnost potravy a míra fyzické zátěže během vývoje. Ačkoli se mají socioekonomicky a výživově obyvatelé Bosny a Hercegoviny hůře než Nizozemci, výškou jim šlapou na paty. A to právě zřejmě díky genům, které jim předali předkové z doby kamenné.

Ti žili ve východní a střední Evropě před dvaceti až třiceti tisíci roky a patří k takzvané kultuře Gravettien. Byli to lovci mamutů a sběrači, kteří vynikali na svou dobu vysokou postavou přesahující i 1,8 metru. Podle antropologů za tuto nebývalou výšku může zřejmě vydatný zdroj bílkovin, kterým byli právě mamuti. Obří chobotnatci poskytovali mužům kultury Gravettien dost bílkovin a dalších živin na to, aby jejich postava dosahovala výšky kolem 180 centimetrů.

Muži kultury Gravettien patří k haploskupině I-M170 chromozómu Y. Tyto geny pak dodnes působí na výšku těch národů, které sice nemají nejlepší životní podmínky pro vysokou postavu – Bosňané, Hercegovinci, Černohorci, Srbové a další – kteří ale přesto dosahují průměrné výšky přes 1,8 metru.

Odbornou studii na toto téma publikovala Royal Society of Open Science.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související