Jahody můžou pomoci vyléčit rakovinu prsu

Velikost textu: AAA

24. 4. 2017

Jahody jsou jedním z nejzdravějších druhů ovoce. Ví se, že lidé konzumující ve větší míře tyto plody ze své vlastní zahrádky mají zdravější srdce a cévy. Ale italští vědci prokázali, že vysoký příjem jahod může být prevencí rakoviny prsu a dokonce zastavit v růstu agresivní typ nádoru. Ovšem nesmějí to být jahody ze supermarketu, které jsou mezi prodávanými a masově produkovanými druhy ovoce nejvíce zamořeny pesticidy. Pesticidy totiž riziko rakoviny naopak zvyšují.

Vědci z Ancony pracovali s koncentrátem z jahod, jímž krmili myši s rakovinou prsu. Po pěti týdnech podávání koncentrátu se u myší zastavil růst nádorů a u mnohých se dokonce zmenšily. Každý hlodavec dostal denně ekvivalent patnácti jahod, které tvořily patnáct procent z celého denního příjmu potravy.

„Pozorovali jsme výrazné omezení v hmotnosti a objemu nádoru,“ uvedl doktor Maurizio Battino z Polytechnické univerzity Marche v italské Anconě.

Přitom hlodavci byli infikováni velmi agresivním typem nádoru prsu. Jahody dokázaly zastavit i tento velmi nebezpečný druh rakoviny.

„Tyto výsledky jsou bez pochyb platné pro chápání možných účinků jahod na rakovinu prsu a patřičné molekulární mechanismy, ale musejí být doplněny klinickým a epidemiologickým výzkumem, abychom potvrdili, zda lidé zažívají stejné pozitivní účinky, které jsme pozorovali u myší,“ dodal doktor Battino.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související