Dietní limonády bez cukru zvyšují riziko mrtvice a demence

Velikost textu: AAA

24. 4. 2017

Zdravotníci dlouhodobě varují před pravidelným každodenním pitím limonád. Slazené perlivé nápoje nemají v jídelníčku člověka být zastoupeny vůbec. Ale pokud člověk přeci jen limonádu typu Coca Cola, Pepsi Cola či Fanta pít musí, pak by měl sáhnout vždy po té s cukrem. I když je nadměrný příjem cukru škodlivý, neškodí tolik jako umělá sladila. Nápoje typu Coca Cola Zero totiž třikrát zvyšují riziko mrtvice a demence, když člověk vypije jedinou sklenici denně. A za vše podle vědců z Bostonu může aspartam.

Tohle sladilo, kterým někdo nahrazuje také cukr při slazení čaje a kávy, totiž decimuje cévy. Podle vědců z Bostonské univerzity jediná sklenice limonády s umělým sladidlem aspartamem vypitá každý den zvýší riziko mrtvice třikrát a stejně tak zvyšuje riziko demence vyvolané poškozením mozkových cév.

„Výzkumem 4,4 tisíce osob jsme zjistili, že dietní limonády s umělým sladidlem působí mnohem větší poškození cév než limonády s cukrem a zvyšují při pravidelné konzumaci riziko mrtvice a demence třikrát,“ tvrdí autoři z Bostonské univerzity.

Navíc vědci z Imperial College London prokázali, že dietní nápoje s umělými sladidly nejsou jako náhrada těch slazených cukrem nijak prospěšné při hubnutí a naopak riziko obezity ještě zvyšují.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související