Hovniválové využívají k navigaci Mléčnou dráhu

Velikost textu: AAA

30. 4. 2017

Zoologové vědí, že zvířata k navigaci v přírodě využívají krom přirozeného magnetismu Země také postavení Slunce, Měsíce a hvězd na nebi. V noci pak především dvou posledně jmenovaných, jejichž polarizované světlo funguje jako GPS navigace. Švédští vědci to prokázali u brouka rodu vruboun, kterému se lidově říká hovnivál. Kuličky si za noci koulí od hromádky k úkrytu pomocí světla vyzařovaného Mléčnou dráhou.

Ta intenzivně září na nebi zrovna v létě, kdy jsou vrubouni druhu Scarabeus satyrus nejaktivnější. Nebeský kompas, který využívá poznatků o polarizovaném světle hvězd a Měsíce, dokáže brouky přesně navigovat v členitém terénu, v němž nemají dostatek světla k využívání očí.

Vědci z Lundu prokázali schopnost hovniválů navigovat se podle Mléčné dráhy v laboratoři, kde sestrojili pomocí LED diod repliku letního nebe. A skutečně, brouci reagovali přesně na změny pozice umělé Mléčné dráhy a putovali vždy podle ní.

„Noční hovniválové spoléhají na rozdíly v jasnosti mezi různými částmi Mléčné dráhy na noční obloze k přesnému určení toho, kudy jít,“ potvrdil doktor James Foster z Lundské univerzity.

Polarizované světlo a postavení Měsíce či Slunce na nebi využívají k navigaci nejen bezobratlí, ale také někteří obratlovci, zvláště ptáci.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související