Změna klimatu by mohla přispět k hubenější populaci

Velikost textu: AAA

1. 5. 2017

Hledat pozitivní dopady změny klimatu na lidskou společnost je jako hledat pozitivní stránky na samotném ďáblu. Ačkoli těch negativních důsledků globální změny klimatu je nepočítaně, vědci z Harvardovy univerzity našli jeden pozitivní. Je to vliv na epidemii obezity. Vyšší průměrná teplota totiž vede lidi k vyšším výdejům energie a pomáhá tak jako prevence ukládávání tuků.

Sledováním dvou milionů lidí na celém světě získali vědci z Harvardovy univerzity dost pádné důkazy k tvrzení, že při zvýšení průměrné teploty se zvýší fyzická aktivita člověka i jeho energetický výdej.

„Na fyziologické úrovni příliš málo cvičení může vyvolat nákladné zdravotní výsledky jako obezitu, choroby oběhové soustavy a diabetes, nedostatečný pohyb je hlavní příčinou úmrtí ve Spojených státech. Sedavý životní styl také souvisí s psychologickými problémy jako zhoršenými kognitivními funkcemi a vyšším rizikem klinické deprese a úzkosti. Lidské zdraví prokazatelně trpí nedostatkem pohybu,“ tvrdí doktor Nick Obradovich z Harvardovy univerzity.

Příliš studené a příliš horké počasí stejně jako silné deště vedou k omezení pohybu a cvičení u lidí. Srovnáním míry pohybu s chladnými roky a těmi, kdy se průměrná teplota zvýšila, ale tým doktora Obradoviche zjistil, že lidé se pohybovali v teplejších letech intenzivněji. Modely změny klimatu pak nahrávají tomu, že se intenzita pohybu díky zvýšení průměrných teplot celkově zvýší.

„Dojde k nárůstu aktivity v zimních měsících v zemích, kde bývalo tradičně velmi chladné počasí, ale sníží se aktivita v letních měsících tam, kde už dříve bývalo dost teplo a nově bude velké horko. Celkově nám ale vychází, že se aktivita lidí zvýší. Nicméně důležitým vzkazem je, že změna klimatu bude mít celkově negativní vliv na většinu společenských aspektů,“ tvrdí doktor Obradovich.

Jako jeho kolegové předpovídá negativní vliv na ekonomiku, větší počet válek, psychologický stres, vyšší počet úmrtí kvůli suchu a horku apod.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související