Škůdce, který decimuje včely, dokáže zlikvidovat i igelitové tašky

Velikost textu: AAA

2. 5. 2017

Vědci ze Španělska a Británie jsou na cestě k nové metodě likvidace plastových obalů, kterých jsou miliardy tun v oceánech a volné přírodě. Přirozený rozklad těchto hmot přitom zabere stovky až tisíce let. Ale pomoci by mohli zavíječi voskoví, obávaní škůdci včelařů. Larvy se živí košilkami po včelích larvách a ničí při tom voskové plásty. Dokážou však rozleptat nejen vosk, nýbrž také igelitovou tašku. Jejich enzymy by tak mohly pomoci při vývoji nových metod degradace plastů.

O schopnosti zavíječů proděravět polyetylen poprvé informovala profesorka biochemie Federica Bertocchiniová z Kantárbrie. Jako včelařka nachytala několik zavíječů a lapila je v nádobě s polyetylenem. Za pár minut byla umělá hmota proděravělá činností larev. Spolu s kolegy Paolem Bombellim a Christopherem Howem z Cambridgeské univerzity teď vyvíjejí metodu, jak enzymy zavíječů použít při likvidaci polyetylenu.

„Pokud je za tímto chemickým procesem jediný enzym, jeho výroba ve velkém množství pomocí biotechnologických metod by mohla být dosažitelná. Tento objev by mohl být důležitým nástrojem při snaze zlikvidovat polyetylenové plasty nakumulované jako odpad v přírodě a oceánech,“ uvedl profesor Bombelli z Cambridge.

Včelí vosk je nestravitelná látka, jakási přírodní „umělá“ hmota, kterou žádné živé organismy nedokážou metabolizovat. Ani zavíječi se čistým voskem neživí. Ale při konzumaci košilek přilepených v buňkách plástů musejí vosk rozrušovat. A činí tak enzymatickou cestou. K velké nelibosti včelařů.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související