Energetické nápoje způsobují arytmii už po vypití jediné porce

Velikost textu: AAA

4. 5. 2017

Energetické nápoje jsou velmi oblíbené u mladých lidí holdujících ponocování a také u vojáků, kteří musejí zůstat ve službě řadu hodin bdělí. Jenže zdravotníci dlouhodobě před konzumací těchto nápojů varují. Jednak přispívají k negativní bilanci metabolismu a zvyšují riziko diabetu, ale působí zhoubně také na srdce. Kardiologům z Kalifornie se podařilo prokázat, že poškozují srdce tím, že už po vypití jediné sklenice vyvolávají srdeční arytmii.

Profesorka Emily Fletcherová sledovala několik desítek vojáků konzumujících energetické nápoje. Pětasedmdesát amerických vojáků z Kalifornie je pije alespoň někdy a patnáct procent tři plechovky denně. Sledováním jejich srdce se jí podařilo prokázat, že po konzumaci energetického nápoje dochází k srdeční arytmii.

Podle očekávání energetické nápoje zvyšují krevní tlak, ale také o deset vteřin zvýší QT interval srdeční činnosti, který měří čas potřebný k nové kontrakci srdeční svaloviny. Právě změny v QT intervalu jsou velmi nebezpečné pro zdraví oběhové soustavy.

„Pokud je tento časový interval, který se měří v milisekundách, buď moc krátký, nebo moc dlouhý, může to způsobit abnormální tlukot srdce. Což může vést k arytmii, která zase může ohrozit život člověka,“ vysvětluje doktorka Fletcherová.

Ovšem pokud působí tyto změny v srdci kofein, pak není zřejmě tak bezpečná ani konzumace kávy obsahující tento alkaloid. Řada energetických nápojů obsahuje dávky srovnatelné se třemi či čtyřmi šálky, které se považují za bezpečnou denní dávku.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související