Cestování časem je možné. Teoreticky

Velikost textu: AAA

7. 5. 2017

Cestování časem je teoreticky možné, prokázali vědci z Britské Kolumbie a Marylandu. Podle nich totiž neexistuje matematický důvod, proč by nemohl nějaký stroj narušit časové kontinuum tak, aby mohl člověk cestovat časem zpět. Jen je k tomu zapotřebí sil, které neumíme vyvinout.

„Lidé uvažují o cestování časem jako o něčem fiktivním a máme obecně tendenci si myslet, že je to něco, co není možné provést, protože to zatím neumíme. Ale matematicky to možné je,“ tvrdí jeden z autorů Ben Tippet.

Jakýkoli stroj času musí umět zakřivit časoprostor, spojení mezi časem a třemi fyzickými rozměry šířkou, hloubkou a výškou. Obrovské gravitační síly, třeba ty, které vyzařují černé díry, můžou čas zpomalit. Matematicky vzato si lze představit, že nějaký stroj vyvine tak obrovskou sílu, že zakřiví časoprostor do kruhu a bude možné se na této kružnici vrátit zpět v čase.

„Ačkoli je to matematicky proveditelné, není možné sestrojit stroj času, protože potřebujeme materiály, které můžou být exotické povahy, abychom zakřivili časoprostor tímto zatím nemožným způsobem, ale vše bude teprve objeveno,“ odhaduje doktor Tippett.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související