Šejkové si chtějí přivézt z Antarktidy celý ledovec, aby měly pitnou vodu

Velikost textu: AAA

11. 5. 2017

Spojené arabské emiráty plánují bizarní projekt, který jim má zajistit pitnou vodu. S tou mají v poušti problémy a většinou spoléhají na odsolování vody mořské. Ale nejkvalitnější pitná voda stará miliony let se nachází v ledovcích na pólech. Proto si právě z Antarktidy hodlají dotáhnout celý ledovec a po rozpuštění z něj čerpat pitnou vodu.

Jeden ledovec podle výpočtů může napájet milion osob pět let. Obří kus ledu ale musejí mořskými vodami táhnout 8,8 tisíce kilometrů. Těžit led by inženýři z Abú Dabí měli na Heardově ostrově asi tisíc kilometrů od antarktické pevniny.

Projekt by měl být zahájen v lednu příštího roku, ale zatím Emiráty kalkulují, zda se transport vyplatí a ledovec během cesty příliš neroztaje.

„Náš simulátor předpovídá, že to bude trvat asi rok. Navrhli jsme technický a finanční plán. Tažení je nejlepší metoda. Projekt zahájíme na počátku roku 2018. Chceme ho hlavně kvůli vodě, ale podpoří turismu a zřejmě pomůže i klimatu,“ uvedl šéf Projektu Ledovec Spojených arabských emirátů Abdulláh Mohamed Sulejman Al-Šehí.

Spojené arabské emiráty patří k nejsušším místům světa. Ročně tam spadne jen sto milimetrů srážek. Ovšem spotřebu má tato země dvojnásobnou ve srovnání se Západní Evropou.

„Je to nejčistší voda na světě,“ dodává Al-Šehí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související