Denní užívání ibuprofenu už po týdnu zvýší riziko infarktu o polovinu

Velikost textu: AAA

17. 5. 2017

Kanadští vědci varují před užíváním nesteroidních protizánětlivých léků, jimiž lidé tlumí bolest. Léky ibuprofen, celecoxib, diclofenac, naproxen a rofecoxib zvyšují riziko infarktu, pokud je lidé užívají v maximální dávce alespoň týden. A riziko je vyšší po týdnu až o osmapadesát procent. Zvlášť nebezpečné je užívat ibuprofen třikrát denně po dobu jednoho týdne. Riziko se zvýší o polovinu.

Vyplývá to z analýzy zdravotního stavu 450 tisíc osob, které užívaly výše zmíněné léky na bolest. Nejvyšší riziko připadalo na užívání ibuprofenu v dávce 1200 miligramů denně (což jsou tři tablety s obsahem 400 miligramů, tedy dávka uváděná na příbalovém letáku jako bezpečná) po dobu osmi až třiceti dní.

„Vzhledem k nástupu rizika akutního infarktu srdce v prvním týdnu a nejvyššího rizika v prvním měsíci léčby vysokými dávkami by měli lékaři předepisující lék zvážit rizika a výhody těchto léků před tím, než započnou léčbu zvláště vysokými dávkami,“ varují autoři z University of Montreal.

Z výzkumu vyplývá, že osoby užívající ibuprofen měsíc v dávce tří tablet denně byly ohroženy infarktem o pětasedmdesát procent víc.

Jednorázové podání léku ale nesouvisí prokazatelně s vyšším rizikem infarktu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související