S obezitou by mohla zatočit transplantace stolice hubených lidí

Velikost textu: AAA

18. 5. 2017

Vědci si už dávno všimli, že někteří lidé jsou hubení relativně i bez ohledu na to, co jedí. A začali se jimi zabývat. Odhalili, že mají unikátní střevní mikroflóru, která je před obezitou chrání. Pak se pokusili tuto flóru přenést do střev obézních a co se nestalo. Dotyční zhubnuli. Podle amerických odborníků by tak mohla transplantace stolice z hubeného člověka do obézního pomoci bojovat s epidemií obezity.

Nicméně metoda není úplně zázračná. Aby se nová mikroflóra uchytila, vyžaduje po tlouštíkovi, aby se začal stravovat zdravě. Ale to není důvodem, proč dotyčný nakonec zhubne. Zhubne totiž i při horší dietě. Jenže ne trvale. Po čase se totiž může nezdravá mikroflóra vrátit a on zase přibrat. Stravou se tak udržují bakterie štíhlých v hojném počtu.

Transplantace fekální mikrobioty podle některých výzkumů pomáhá také zlepšovat diabetes a autismus. Provádí se pomocí kolonoskopie, endoskopie či výplachu.

Podle vědců z University of Miami se BMI obézního člověka s transplantovanou stolicí za tři měsíce sníží z 28,9 na 27,4.

Transplantace stolice se používá také tehdy, když se člověku ve střevech následkem užívání antibiotik přemnoží nebezpečná bakterie Clostridium difficile. Pacient pak zažívá těžké průjmy a kolitidy. Právě transplantace stolice zdravého člověka C. difficile potlačí a vrátí situaci ve střevech do normy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související