Včelařské rostliny prodávané v zahradnictví jsou často plné pesticidů škodících včelám

Velikost textu: AAA

19. 5. 2017

Vědci z Itálie a Anglie varují evropské včelaře, aby byli obezřetní při nákupu včelích – přesněji řečeno medonosných – rostlin. Byliny a dřeviny, které nakoupí v konvenčních zahradnických centrech, totiž obsahují celou směs pesticidů, které včelám prokazatelně škodí. Ve větším množství můžou takové rostliny ohrozit zdraví a vitalitu včelstva.

Medonosné rostliny, tedy ty, které dávají včelám hodně nektaru, z něhož tvoří med, jsou v posledních letech populární. Zvláště mladí lidé se zájmem o přírodu a životní prostředí je tak nakupují do svých zahrádek, předzahrádek i městské zeleně. Jenže většinou míří do konvenčních zahradnictví a zahradnických center, která při pěstování používají celou řadu pesticidů proti houbovým chorobám, škůdcům i plevelům. Tyto pesticidy jsou přitom pro včely ve většině případů velmi škodlivé. V poslední době se hovoří především o neonikotinoidech.

A právě neonikotinoidy prokázali vědci z italské Padovy a anglického Sussexu na většině rostlin z konvenčních zahradnických center. Výjimku tvoří bio produkce, při jejímž pěstování se podobné látky nesmějí používat.

Tým z Anglie a Padovy prokázal přítomnost pro včely nebezpečných pesticidů na sedmdesáti procentech medonosných rostlin zakoupených v zahradnických centrech. A to i navzdory tomu, že rostliny byly označeny jako „vhodné pro včely“.

„Zahradní centra často obchodně těží na tom, že označí rostliny jako vhodné pro opylovače. Nicméně tyto rostliny jsou většinou ošetřeny pesticidy,“ varují autoři.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související