Farmář omylem vyšlechtil nejpálivější chilli světa

Velikost textu: AAA

24. 5. 2017

Svět má opět o něco pálivější chilli. Titul nejostřejší na světě komisaři pro Guinnessovy světové rekordy brzy odeberou odrůdě Carolina Reaper. U té bylo naměřeno maximálně 2,2 milionu jednotek pálivosti (SHU). Nová varieta s názvem Dragon’s Breath má 2,48 milionu jednotek. A vyšlechtil ji „omylem“ velšský farmář a kuchař Mike Smith. Původně chtěl vytvořit krásně vypadající plod, místo toho selekcí získal ten nejpekelnější.

Papričku Dragon’s Breath není radno brát do ruky. Jednak kapsaicin z něj proniká kůží a způsobí lokální pálení, ale hlavně ještě hodiny poté jsou prsty kontaminovány tak silnou dávkou pálivé látky, že po doteku sliznic a nedej bože přímo očí člověk trpí neskutečnými muky.

Smith z velšského St. Asaph v hrabství Denbighshire šlechtil původně esteticky vypadající chilli, které by mohl ukázat na prestižní Květinové výstavě v Chelsea, jíž se každoročně účastní i britská královna.

Metrovou sazenici tohoto chilli teď můžou obdivovat návštěvníci Královské zahradnické společnosti v Londýně. Ze Smithových semínek ji vypěstovali vědci z Nottingham Trent University, kteří odrůdu chtějí využít při vývoji lokálního anestetika.

„Nikdo ji zatím ještě nesnědl. Zkusil jsem ji jen na špičce svého jazyka a hořel a hořel bez přestání. Vypukne to asi během deseti vteřin. A pak intenzita pálení jen roste a roste,“ tvrdí třiapadesátiletý Smith.

Podle odborníků by člověk, který by pozřel celou papričku, zřejmě zemřel na anafylaktický šok.

„Byla to vlastně jakási nehoda, ale jsem z toho nadšený, vypadá jako krásný stromek,“ dodal Smith v rozhovoru pro deník The Telegraph.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související