Antarktida se kvůli globálnímu oteplování začíná zelenat

Velikost textu: AAA

26. 5. 2017

Ledovce v Antarktidě tají tak rychle a rozsáhle, že se tento kontinent kvůli globálnímu oteplování začíná zelenat. Země věčného ledu tak bude zřejmě jednou zelená. Vědci vyfotili rozsáhlé oblasti porostlé pionýrskými rostlinami – mechy – jejichž výtrusy na obnažené skály přinesly větry z jiných kontinentů. Ačkoli rostou mechy v Antarktidě tisíce let, současná míra jejich růstu poukazuje na extrémní změnu klimatu.

K prudkým změnám v Antarktidě dochází od roku 1950, kdy tam průměrná teplota vzrostla o jeden stupeň Celsia. Podle některých odborníků tehdy začalo nové geologické období – antropocén. Název vychází z řeckého Antropos – člověk – a poukazuje na to, že současná geologická doba je formována a ovlivňována především lidskou činností.

Podle odhadů bude v roce 2050 v moři více odpadu než ryb a vymře tolik živočišných a rostlinných druhů jako se nestalo za poslední stovky tisíc let.

Prokázali jsme rozsáhlé a dramatické změny na všech pobřežích Antarktidy. V průměru s ohledem na růst mechů před rokem 1950 a po něm se rychlost a míra zvýšily až pětkrát oproti původnímu průměru,“ tvrdí vědci z Exeteru a Cambridge.

Ačkoli může někomu zelenající se Antarktida či naopak arktické oblasti severní polokoule připadat mile, odvrácenou mincí klimatických změn bude výrazný úbytek zeleně tam, kde dnes žije civilizace. A jejich životní prostředí se bude měnit v pouště a polopouště.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související