Dokázáno! Brambůrky jsou návykové jako tvrdé drogy

Velikost textu: AAA

28. 5. 2017

Lidé závislí na brambůrkách mají stejné změny na mozku jako lidé užívající tvrdé drogy. Tvrdí to profesor Tony Goldstone z Imperial College London. Podle něj tak můžou být smažené bramborové lupínky stejně návykové jako tvrdé drogy. Přitom častá a dlouhodobá konzumace chipsů vážně přispívá k poškození zdraví.

Brambůrky jsou výživově vlastně směsí velmi nehodnotných tuků a škrobů, což obojí přispívá k obezitě a poškození oběhové soustavy. Navzdory tomu, že tato pochutina patří do úst jen výjimečně, někteří lidé ji konzumují pravidelně nebo dokonce denně. Neurologové už dlouho poukazují na to, že potravina může působit na centrum odměny a vyvolávat závislost, zatím ale existovalo jen málo vědeckých důkazů pro takové tvrzení.

Jeden z velmi pádných má právě doktor Goldstone. Obézním osobám promítal obrázky chipsů a sledoval, jak na to bude reagovat mozek. Vykazoval stejnou aktivitu jako mozek narkomanů závislých na tvrdých drogách, jimž jsou ukazována narkotika.

A za všechno může evoluce. Vývoj civilizace probíhá rychleji než vývoj mozku. Ten máme ještě stále pračlověčí. Jako pralidé jsme žili v prostředí s nedostatkem potravy. A proto evoluce vyselektovala v mozku centra, která nás nutí konzumovat energeticky bohaté potraviny. Tím jsme se stali druhem úspěšným a mozek se mohl rozvíjet. Jenže v jednadvacátém století s nadbytkem energeticky přesycených pokrmů je taková vlastnost škodlivá. Vede k přejídání, obezitě, civilizačním chorobám a snížení kvality života.

Moderní doba také přinesla další zradu – velká balení nezdravých potravin. A výzkumy dokazují, že máme tendenci vždy dojídat, takže dojíme balíček bez ohledu na to, zda dostaneme malý či velký pytlík brambůrků.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související