Nuda způsobuje impotenci u mužů

Velikost textu: AAA

12. 6. 2017

Tým psychologů z Nizozemska, Německa a Anglie se zabýval vlivem nudy na psychiku člověka. A třebaže u jisté části populace může nuda vést ke kreativitě, u většiny má při dlouhodobém působení zhoubné účinky. Znudění muži kupříkladu častěji trpí poruchami erekce, ale obecně se znudění lidé mají tendenci sebepoškozovat. A také třeba formou přejídání.

Vědci z Univerzity v Maastrichtu zavřeli skupinu osob do laboratoře. A sledovali jejich chování, když se začnou nudit. Jedinou možnou zábavou v laboratoři bylo, že si dotyční mohli do těla pouštět elektrické šoky. Zpočátku o tuto zábavu nejevil zájem nikdo. Čím ale byli lidé znuděnější, tím ochotněji si do těla pouštěli elektřinu. Čím znuděnější navíc byli, tím větší šoky používali.

Podporuje to výzkum kolegů z Kentu, kteří zase prokázali, že znudění lidé mají tendenci častěji jíst a také volí z nabízených ty méně zdravé potraviny. Toto je opět jistá forma sebepoškozování, neboť konzumace nezdravých potravin vede k obezitě a poškození zdraví.

Němečtí psychologové sledováním tisícovky mužů zjistili, že u nich má nuda nejen sebedestruktivní sklony, ale poškozuje také jejich sexuální funkce. Čím déle a častěji se muži nudí, tím více selhávají v posteli a mají potíže s erekcí. Nuda u mužů totiž vede ke snížení sexuální představivosti a omezuje také jejich ochotu aktivně se podílet na sexu.

„Chronická nuda také zvyšuje riziko předčasného úmrtí,“ tvrdí vědci z University College London, kteří se zabývali dlouhodobým vlivem nudy na zdraví velké části populace.

Profesor Thomas Götz z Univerzity v Kostnici popsal pět typů nudy: lhostejnou, kalibrační, zvídavou, reakční a apatickou. Podle něj lidé během života zažívají všech pět typů nudy a můžou mezi nimi přepínat. Ale i tak má každý jedinec tendenci tíhnout k jedné z nich. Nejhorší je však nuda reakční, která má zhoubný vliv na chování, psychiku i fyzické zdraví. Při ní lidé vnímají negativní pocity jako neklid, hněv a stres. Naopak lhostejná nuda je pozitivní, při níž nečiníme nic uspokojujícího, ale mysl je klidná a začíná snít a myslet tvořivě.

„Zažít někdy nudu není od věci, k životu to patří, může to vést k nalezení nové cesty a k tvořivosti, ale chronická nuda má zhoubný vliv na všechny stránky života,“ shodují se psychologové.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související