Jedinci, kteří se opijí do patnácti let věku, umírají dříve až o 47 procent

Velikost textu: AAA

17. 6. 2017

Konzumaci alkoholu by mladí lidé měli odsunout na co nejpozdější věk. Začít až v jednadvaceti je ještě pořád dost brzy na to, aby se člověk zcela vyhnul negativním zdravotním následkům. Zatímco v pozdějším věku může střídmá konzumace prospívat srdci, v mládí působí tak zhoubně, že zvyšuje výrazně riziko předčasného úmrtí. A děti, které se poprvé opijí před patnáctými narozeninami, umřou předčasně s pravděpodobností vyšší o sedmačtyřicet procent.

Čím dříve člověk začne pít alkohol, tím prostě a jednoduše hůře pro jeho zdraví a délku života,“ tvrdí doktor Hui Hu z University of Florida.

Alkohol působí zhoubně u mladých v několika směrech. První je fyziologický, poškozuje mozek a jeho vývoj, zdraví orgánů a zvyšuje riziko řady chronických onemocnění, která zkracují život. Včetně rakoviny a chorob oběhové soustavy. Navíc čím dříve s konzumací člověk začne, tím má větší tendenci alkohol nadužívat – tedy konzumovat ho ve větším množství, než je pro člověka bezpečné a zdravé. Ale alkohol působí zhoubně také na chování. A toto chování – náchylnost k riskování a nezodpovědným činům – opět zvyšují samy o sobě mortalitu.

Z rozsáhlého výzkumu u několika set tisíc osob ale jasně vyplývá, že když začnou pít před patnáctými narozeninami, umřou předčasně – to je dříve než by dosáhli fyziologického stáří a přirozené smrti – o sedmačtyřicet procent častěji. Ať už je to na následky chorob z konzumace alkoholu či riskantního chování.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související