Elektronické cigarety škodí stejně jako cigarety bez filtru

Velikost textu: AAA

22. 6. 2017

Ačkoli se výrobci elektronických cigaret snaží tvrdit, že jejich produkty jsou až o pětadevadesát procent bezpečnější než klasické cigarety, stále přibývá hlasů tvrdících opak. Vědci z Connecticutu teď navíc zjistili, že elektronické cigarety – zřejmě obsahem určitých látek – poškozují DNA buněk ve stejné míře jako cigarety bez filtru.

A dokonce elektronické cigarety bez nikotinu jsou stejně škodlivé jako cigarety z filtrem. Tedy pokud se na věc podíváme z hlediska míry poškození DNA v buňkách kuřáka.

„Byl jsem v šoku z toho, když jsem poprvé pohlédl na výsledky, takže jsem musel ihned provést kontrolní studii. Dokonce jsem vzorky zředil. Ale trend byl pořád stejný, něco v elektronických cigaretách rozhodně způsobuje poškození DNA buněk,“ tvrdí doktor Karteek Kadimisetty z University of Connecticut.

Ačkoli elektronické cigarety neobsahují mnohé z toxických látek vznikajících spalováním, jejich tekutina je složena nejčastěji z nikotinu, propylenu, glykolu a glycerinu plus různých směsí příchutí a aromat. Zahříváním můžou vznikat další deriváty či působit škodlivěji.

Jedno je ale jisté, něco v elektronických cigaretách skutečně způsobuje poškození DNA v míře rovné klasickým cigaretám.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související