Chytré telefony dělají z mladých lidí klopýtající důchodce

Velikost textu: AAA

12. 7. 2017

Koukat do mobilu za chůze je nepříjemné nejen pro uživatele telefonu samotného, ale také pro kolemjdoucí. S divně se potácejícím a pozor nedávajícím jedincem je totiž srážka na snadě. Vědci ale teď potvrdili, že zírání do chytrého telefonu za chůze skutečně negativně ovlivňuje pohyb a dotyčný připomíná klopýtajícího důchodce. Navíc je taková chůze škodlivá pro krční páteř a záda.

Lidé se při zírání do mobilu za chůze pohybují pomaleji, ale jednotlivé kroky přehánějí, jako by našlapovali ve tmě. Pokud se tak člověk pohybuje opakovaně po delší období, pak si narušuje krčení páteř a záda.

„Vídáme lidi, kteří chodí jako osmdesátiletí a zírají přitom do chytrého telefonu. Jako opravdu velmi staří lidé, pohybují se pomalu a opatrně malými krůčky, ale když našlápnou na něco nerovného, pak zvedají nohy mnohem výše a pohybují se pomalu. Lidé zvyšují flexi hlavy, když se dívají do mobilu... což může mít negativní vliv na spodní část zad a krk změnou postoje,“ tvrdí doktor Matthew Timmis z Anglia Ruskin University v Cambridgi.

V Nizozemsku už kvůli chronickým prohlížečům mobilů umístili semaforové osvětlení také do chodníků, aby ho mohli vnímat i ti, kteří při chůzi vůbec nezvedají hlavu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související