Šesté masové vymírání druhů probíhá v plném proudu

Velikost textu: AAA

16. 7. 2017

Vědci z kalifornského Stanfordu ve spolupráci s kolegy z Mexico City přinesli další nezvratné důkazy o tom, že šesté masové vymírání druhů na planetě Zemi je v plném proudu. Zatímco v minulosti byly spouštěči těchto druhových apokalyps vždy vlivy vnějšího vesmíru či geologické pochody na planetě, tentokrát je původcem člověk a to svou činností. Přemnožením a svou nenasytností způsobí celkový kolaps ekosystému, který ho bude nakonec stát život.

Pokud se do dvaceti let nezmění strategie lidstva, přijdeme na Zemi o mnohé živočišné druhy, jejichž role v ekosystému je zásadní. Problém je, že najednou vymírají celé tisíce druhů, jejichž ekologickou roli nemůže žádný jiný organismus tak rychle nahradit. Adaptační mechanismy vyžadují mnohem delší dobu, než jakou jim člověk dokáže dopřát.

Téměř polovina suchozemských savců ztratila osmdesát procent původního rozšíření během jediného století.

„Téměř padesát procent z celkového počtu jednotlivých zvířat, která obývala Zemi s námi, už zmizela... Tvrdíme, že už nastalo šesté masové vymírání druhů a časové okno pro účinnou akci je velmi krátké, zřejmě jen dvě až tři desetiletí při nejlepším,“ tvrdí ve své zprávě vědci ze Stanfordské univerzity a Univerzity v Mexico City.

Jako jasnou příčinu vymírání druhů popisují vědci přelidnění a chamtivost lidstva, které ve své nenasytnosti destruuje přírodu.

„Výsledné biologické zničení druhů bude mít samozřejmě vážné ekologické, ekonomické a sociální důsledky. Lidstvo nakonec zaplatí velmi vysokou cenu za decimování jediného života, jaký ve vesmíru známe,“ tvrdí autoři.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související