Lidé jsou v Mléčné dráze extragalaktickými imigranty

Velikost textu: AAA

3. 8. 2017

V kontextu současné posedlosti vlastním tělem si jen málokdo uvědomí, že to, na co se dívá v zrcadle, vlastně vůbec není jeho. A jednou skončí někde ve vesmíru tisíce světelných let vzdáleno. Atomy, z nichž je tvořeno naše tělo, byly v minulosti nejen v úplně jiných částech Země, ale zcela určitě také v jiných částech galaxie a dokonce v jiných galaxiích. Vědci z Chicaga prokázali, že hmota, z níž jsme stvoření, pochází ze vzdálených hvězdokup. A lidé jsou z hlediska svého složení extragalaktickými imigranty.

Pokud se na věc podíváme z hlediska astrofyziky částic, pak hmota ve vesmíru neustále putuje. A její plynutí nejčastěji působí výbuchy supernov, které vymrští částice do svého okolí a tyto částice jsou pak odnášeny mezigalktickými proudy. Velká část hmoty v Mléčné dráze, jejíž jsme součástí, nepochází z její primární struktury a byla přinesena ze vzdálených oblastí vesmíru.

„Když si uvědomíme, kolik z hmoty, jíž jsme tvořeni, může pocházet z jiných galaxií, mohli bychom se považovat za vesmírné cestovatele nebo extragalaktické imigranty. Je pravděpodobné, že mnoho z hmoty Mléčné dráhy bylo v jiných galaxiích předtím, než to silné větry přinesly, částice cestovaly napříč mezi galaxiemi prostorem a nakonec se usadily v Mléčné dráze,“ tvrdí profesor Daniel Anglés-Alcázar z Northwestern university v Chicagu.

„Tato studie mění naše chápání toho, jak byly galaxie tvořeny po Velkém třesku. Co tento nový model říká, je, že polovina atomů kolem nás včetně těch ve Sluneční soustavě a na Zemi a v každém z nás pochází nikoli z naší vlastní galaxie, ale z jiných galaxií, které jsou až milion světelných let vzdálené,“ dodává doktor Claude-André Faucher-Giguère, spoluautor studie.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související