Jupiter je tak velkou planetou, že ve skutečnosti kolem Slunce neobíhá

Velikost textu: AAA

3. 8. 2017

Každý školák ví, že největší planetou obíhající kolem Slunce je Jupiter. Ale od útlého věku nás učí v podstatě jednu chybu. Ne v tom, že je tato planeta tvořená plyny největší, ale v tom, že je oběžnicí Slunce. Ve skutečnosti vlastně tak úplně kolem naší hvězdy totiž nerotuje a Slunce částečně rotuje kolem Jupiteru.

Rotace těles je fyzikálně složitý jev. Když menší těleso obíhá kolem většího, neobíhá v přesných kruzích. Platí to i o Zemi. Ta má ale jen 0,000 003 hmoty Slunce. Takže součet gravitací obou těles tvoří střed jejich rotace blízko středu Slunce. Slunce rotuje kolem tohoto středu jako Země, jenže z našeho pohledu je odchylka rotace Slunce tak malá, že to vypadá, že rotuje kolem svého středu. Ovšem v případě Jupiteru je tomu jinak.

Jupiter je tak velký, že má 0,001 hmoty Slunce. A střed gravitací obou těles už je mimo Slunce, konkrétně 1,07 slunečního rádia od středu Slunce, což je asi osmačtyřicet tisíc kilometrů nad povrchem Slunce.

Slunce a Jupiter rotují kolem tohoto středu společně. Ale vypadá to tak, že Slunce opisuje maličké kruhy, zatímco Jupiter velké. Vždy však obě tělesa stojí na opačné straně – v opozici – od středu tohoto gravitačního centra své rotace.

„Tímto způsobem Jupiter a Slunce rotují prostorem společně, ačkoli vzdálenosti a velikosti jsou docela odlišné,“ vysvětluje Dave Mosher v článku pro Business Insider.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související