První květ vypadal jako leknín a byl oboupohlavní

Velikost textu: AAA

10. 8. 2017

Paleobotanikové už vědí, jak vypadal první květ, který se objevil na Zemi. Byl oboupohlavní jako většina květů dneška. A připomínal svou skladbou velmi primitivní leknín. Na Zemi vykvetl před 140 miliony let a položil základy moderním kvetoucím rostlinám.

Ačkoli rostliny byly na planetě už stovky miliony let před prvním květem, znamenal tento druh cévnaté byliny průlom v říši zelených tvorů Země.

Jednoduchý květ byl tvořený několika kruhy okvětních plátků a primitivními tyčinkami a pestíky. Pohlédnout na něj mohli dinosauři ještě v době svého největšího rozmachu. Mezi většinovými kapradinami, plavuněmi a přesličkami byly kvetoucí rostliny skutečně bizarní novinkou.

Měly ale revoluční vliv na změnu ekosystému. Už tím, že se brzy staly závislými na opylovačích – především hmyzu.

„Dnes už neexistuje žádná rostlina, která by měla stejnou kombinaci vlastností jako měl tento květ,“ tvrdí doktor Herve Sauquet z Jihopařížské univerzity.

Překvapením u tohoto květu je, že neměl uspořádány květní části ve spirále, což bylo dosud považováno za vývojově nejstarší způsob složení květů. První kvetoucí rostliny ale měly květní části – okvětní plátky, tyčinky a pestíky – uloženy v přeslenech.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související