Vakcína by se správně měla jmenovat ekvína

Velikost textu: AAA

23. 8. 2017

Málokdo ví, proč dnes běžně očkování proti virovým chorobám označujeme jako vakcína. Název pochází z latinského vacca – kráva – protože první očkování měl provést v kontroverzním pokusu jeden britský lékař s využitím viru kravských neštovic. Vědci z Brazílie ale tvrdí, že lidské neštovice pocházejí z koňského viru, nikoli kravského. A že zřejmě kráva ve vývoji očkování nikdy roli nehrála. Podle latinského equinus – kůň – by se tak očkování mělo jmenovat ekvína.

Historie medicíny však uvádí, že doktor Edward Jenner z anglického Berkeley v roce 1796 infikoval osmiletého Jamese Phippse virem kravských neštovic. Chlapec onemocněl, když se uzdravil, lékař ho infikoval virem pravých neštovic. Ale hoch byl vůči viru imunní a vážné onemocnění u něj nepropuklo. Tento neetický a kontroverzní pokus položil základy moderní vakcinaci neboli očkování.

Doktorka Clarissa Damasová z Federální univerzity v Riu de Janeiru ale teď v odborném časopise Lancet píše, že lidské neštovice jsou odvozeninou koňských a nikoli kravských neštovic. Podle ní kravský vir nikdy nehrál ve vývoji očkování roli. Proto by se vakcína měla správně jmenovat ekvína.

„Bylo to osmnácté století. Tehdy netušili, co způsobuje nemoci, a v té době ještě ani netušili, že existují viry. Experiment s viry kravských neštovic na chlapci je jedním, o němž knihy píší, byl to slavný pokus. Ale to neznamená, že neprovedl i jiné. Myslím, že kdyby použil kravské neštovice, měli bychom dnes očkování vyrobené z viru kravských neštovic. Ale všechny vakcíny geneticky sekvencované dnes neobsahují kravský virus,“ tvrdí doktorka Damasová.

A podle jejího názoru nebyl virus kravských neštovic při očkování proti pravým neštovicím člověka použit nikdy.

„Je docela opodstatněné věřit, že nejenže kravský virus nebyl použit při očkování proti pravým neštovicím v devatenáctém století, ale že nebyl využit vůbec nikdy. Přetrvává řada otázek a analýzy celého genomu starých kmenů nám pomůžou odhalit fascinující mystérium medicíny,“ dodává Damasová.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související