Popový hit musí obsahovat náhlou změnu akordů. Pak aktivuje centrum závislosti

Velikost textu: AAA

30. 8. 2017

Vědci z USA už přišli na kloub tomu, proč se některé popové písně stanou hitem a jiné zapadnou. Pokud mají totiž nějaké songy způsobit závislost u posluchačů, pak musejí zákonitě aktivovat centrum závislosti v mozku při jejich poslechu. A to se skutečně děje při určitých kvalitách melodie. Podstatná je totiž náhlá změna akordů, která vyvolá sekreci dopaminu v centrech odměny a závislosti.

Právě dopaminová signální dráha v těchto mozkových strukturách vyvolává závislost. Stejnou pak posluchač prožívá při poslechu zmíněných melodií a touží po stejném zážitku opakovaně. Z písničky je v tu ránu hit, který strhává pozornost milionů posluchačů.

Tvrdí to neuropsychologové z Georgetown University, kteří analyzovali zvukové kvality 545 popových hitů za posledních padesát let. A přišli na to, že všem těmto songům je společná náhlá změna akordů. Experimentálním testováním pak ověřili,že právě tato pasáž aktivuje centrum odměny a závislosti v mozku posluchačů.

„Zhodnotili jsme roli skladebního prvku – harmonické překvapení. To překvapení je důležité, protože je měřítkem nové informace, to je něco, co rozlišují centra odměny v mozku jako hodnotnou věc a odezvou je pozitivní emocionální reakce. Takže naše zjištění, že nejoblíbenější populární písně mají tendenci obsahovat překvapující akordy odráží naši vrozenou preferenci mozku,“
tvrdí autor profesor Norberto Grzywacz z Georgetown University.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související