Kachny dokážou létat až ve výšce 6 800 metrů

Velikost textu: AAA

13. 9. 2017

Dlouhodobě se ví, že nejvýše během tahu létají ptáci z řádu vrubozobých, kam patří husy, kachny či labutě. Právě tito velikáni opeřené říše dokážou dosáhnout běžně šesti kilometrů nad mořem. Ale britští vědci popsali vůbec nejvyšší dosaženou letovou výšku u kachen. Druh jménem husice rezavá vystoupá při přeletu Himalájí až do nadmořské výšky 6 800 metrů.

Musí tam přitom odolávat krutému mrazu a velmi řídkému vzduchu chudému na kyslík. Satelitní snímání tahu tohoto ptáka jsou prvním vědeckým záznamem o letu v tak extrémní výšce.

„Tohle je první důkaz letu v extrémní nadmořské výšce u kachen. Tento druh má zřejmě celou řadu adaptací, které mu umožňují let tak vysoko nad zemí, kde je kyslíku jen polovina co u hladiny moře,“ uvedla doktorka Nicole Parrová z University of Exeter.

Husice patří mezi kachny, ačkoli český název odkazuje spíš k husám. Husice totiž spojují znaky kachen i hus, ale systematicky jsou řazeny mezi kachny, s nimiž jsou příbuzné geneticky. Právě husy jsou ale skutečnými rekordmany v ptačí říši.

Vůbec nejvyšší doložené (pomocí přístrojů) nadmořské výšky dosáhla husa indická. V roce 2014 byl její let zaznamenán v nadmořské výšce 7 290 metrů.

Vrubozubí jsou obecně adaptováni na extrémně vysoké lety a díky moderním sledovacím zařízením člověka ještě zřejmě překvapí.

V médiích se často uvádějí přelety ptáků i ve vyšších výškách. Jedná se ale o pozorování okem, nikoli přístroji. Nicméně nejvýše doložený let ptáka se týká supa krahujového. V roce 1973 se střetl s dopravním letadlem ve výšce 11 300 metrů. Sup ale nedosáhl této výšky vlastní letovou technikou (aktivním pohybem křídel), ale do extrémních výšek ho vynášejí horké proudy vzduchu nad Afrikou.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související