Počítačoví experti rozluštili dopis z roku 1676, který napsala řádová sestra „posedlá ďáblem“

Velikost textu: AAA

20. 9. 2017

Sestra Maria Crocifissa della Concezione byla prý v roce 1676 posednuta ďáblem, který ovládl její paže a napsal zakódovaný dopis. Text, jehož dosud nedokázal nikdo rozluštit, podrobili sicilští počítačoví experti analýze. A byli úspěšní. Poprvé tak přeložili změť různých znaků a jazyků do srozumitelných vět. Podle nich je Bůh výplodem člověka.

Tedy částečně srozumitelných. Analýza totiž dokazuje, že sestra Maria zřejmě trpěla schizofrenií a bipolární poruchou a přeskakovala od tématu k tématu. Její text je směsí různých myšlenek a tvrzení o křesťanském Bohu, Ježíši a Satanovi. Celkově ale příliš smysluplný není.

List vznikl v roce 1676 a od té doby jej nikdo nedokázal zcela rozluštit. Pomohl ale software, který tajné služby používají k luštění šifrovaných informací.

Sestra Maria se narodila jako Isabella Tomasi v roce 1645. Když jí bylo patnáct, dostala se do benediktýnského kláštera v Palma di Montechiaro. Když jí bylo dvaatřicet let, posedl ji prý jedné noci ďábel a napsal jejíma rukama zmíněný dopis. Ten obsahuje různé symboly runové, řecké, arabské a latinské abecedy. Sestra Maria totiž byla jazykově velmi dobře vzdělaná a ovládala mnohé řeči své doby i jazyky zaniklé.

„Doslechli jsme se o softwaru, který je používán tajnými službami k luštění šifrovaných zpráv. Nastavili jsme ho tak, aby analyzoval řeckou, arabskou, runovou a latinskou abecedu,“ uvedl Daniele Abate, šéf Vědeckého centra Ludum v Katánii.

Analýza podle sicilských vědců naznačuje, že sestra Maria nebyla posedlá ďáblem, ale vytvořila si vlastní kód ze změti hlásek, které sama ovládala. A jako trpící schizofrenií či bipolární poruchou pak jedné noci vytvořila zmíněný dopis.

Tvrdí v něm, že Bůh je výplodem člověka, nikoli že Bůh stvořil člověka, že je stejně jako Ježíš naprosto neschopným a k ničemu. Naopak text naznačuje, že řeka Styx oddělující v řecko-římské mytologii Svět živých a Podsvětí je reálná.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související