Konopí může zlepšit spánek u lidí s depresemi. Zdravým lidem ale spíš uškodí

Velikost textu: AAA

25. 9. 2017

Konopí jako léčivý přípravek je stále podrobováno vědeckým výzkumům, ale výsledky jeho účinků nejsou vždy konzistentní. Týká se to také testů, v nichž je zkoumán jako možný lék na nespavost. Ačkoli někomu může skutečně pomoci s insomnií, netýká se to plošně všech uživatelů. A podle nejnovějších výzkumů účinků marihuany na spánek jsou důležitá především frekvence podávání a psychický stav jedince.

Konopná droga THC zajímá odborníky už od sedmdesátých let, ale teprve posledních dvacet roků ji podrobují extenzivnímu výzkumu, především při léčbě neurologických a psychiatrických chorob.

Řada autorů uvádí ve svých výsledcích zlepšení schopnosti usínat a spát bez přerušení při užívání konopí. Malá část pacientů také po zahájení léčby marihuanou upadala na delší dobu do spánku s pomalými vlnami, což je nejhlubší forma spánku.

Jenže u řady jedinců po vysazení nočního užívání marihuany se spánek zhoršil, především kvůli abstinenčním příznakům. Výzkumy z USA prokázaly, že pětašedesát procent osob, které přestaly užívat tuto drogu, trpí zhoršením kvality spánku a usínání. Což je u mnohých důvod, proč se k droze vrátí.

„Většina studií z poslední doby tedy dokazuje, že s chronickým užíváním marihuany blahodárné účinky mizí,“ tvrdí profesorka Deirdre Conroyová z University of Michigan.

Jako psychiatrička provedla sama výzkum a zjistila, že u konopí záleží na frekvenci užívání, pokud jde o jeho účinky na spánek. Chroničtí každodenní uživatelé mají se spánkem potíže a devět z deseti z nich trpí insomnií. Příležitostní uživatelé – několikrát do měsíce – tyto potíže nemají.

„Zajímavé ale bylo, pokud jsme do analýzy zahrnuli úzkosti a deprese… pokud máte depresi, marihuana vám může pomoci usnout, ale pokud ne, vašemu spánku uškodí… Účinky konopí na spánek se zdají velmi různorodé, záleží na konkrétní osobě, na časování užití, typu drogy a koncentraci THC, způsobu užívání a jiných faktorech,“ dodává psychiatrička Conroy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související