Přestávka v globálním oteplování skončila

Velikost textu: AAA

26. 9. 2017

Britští klimatologové tvrdí, že pauza v globálním oteplování už před třemi roky skončila. Ačkoli se zdálo, že růst průměrné teploty na planetě se na počátku milénia zpomalil, od roku 2015 to neplatí. Poslední tři roky totiž docházelo vždy k prolomení předchozího rekordu. Vývoj a nová statistická data navíc dokazují, že teorie o pozastavení globálního oteplování byly omylem a spíš manipulací těch vědců, kteří přilévají vodu na mlýn politických odpůrců změny klimatu, kterým se snižování emisí nehodí z ekonomických důvodů.

Britský meteorologický úřad Met Office vydal zprávu, v níž uvádí, že ačkoli mezi roky 1999 a 2014 se růst průměrné teploty na planetě zpomalil ve srovnání s roky předchozími, v roce 2015 se trend vrátil k devadesátým rokům. A nárůst je opět rapidní.

„Po období, které nastalo na počátku milénia, kdy se růst globální průměrné teploty zpomalil, hodnoty z let 2015 a 2016 překonaly rekordy a překročily už jeden stupeň Celsia v rozdílu ve srovnání s obdobím před průmyslovou revolucí,“ uvádí Met Office.

Podle expertů zpomalil oteplování planety Pacifik svou schopností ochlazovat vzduch.

„Konec současného zpomalení globálního oteplování je kvůli změně v teplotách na povrchu Tichého oceánu. A to kvůli změně v desetiletých oscilacích Pacifiku, které vstoupily do své pozitivní fáze, takže oteplují tropy, západní pobřeží Severní Ameriky a celou planetu,“ uvedl profesor Adam Scaife z Met Office.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související