Jděte na jedno. Pivo výrazně zlepšuje náladu!

Velikost textu: AAA

5. 10. 2017

Rod ječmen se latinsky nazývá Hordeum. Když vědci poprvé izolovali z ječmene kortikosteroidní alkaloid, nazvali ho odvozenou latinského jména právě hordenin. A on je jedním z důvodů, proč je pivo tak oblíbené a zlepšuje lidem náladu. Hordenin totiž souvisí s vylučováním dopaminu v mozku a s pivními svátky zvanými oktoberfest.

Tento hormon dobrých pocitů a nálady se při konzumaci piva vylučuje do mozku ve větším množství. A nejenže nám působí příjemné pocity, ale nutí nás konzumovat piva více.

Podobně působí i samotný etanol – alkohol – ale ne každý lihový nápoj obsahuje hordenin. Zato nápoje z ječného sladu – v tomto případě především pivo – jsou oblíbené právě kvůli tomuto kortikosteroidnímu hormonu.

Vědci z Norimberku tvrdí, že právě hordenin vysvětluje hédonistickou žízeň konzumentů piva, oblibu nápoje a důvod, proč pořádáme tzv. oktoberfesty – říjnové svátky piva. Ačkoli v případě vody či jiného nealkoholického nápoje bychom po jednom či dvou půllitrech přestali cítit žízeň, po pivu toužíme dál. A to proto, že hordenin nás činí závislými na dopaminovém rauši, k němuž po konzumaci piva dochází.

„Bylo pro nás docela překvapením, že tato látka obsažená v pivě aktivuje receptory D2 pro dopamin,“ uvedla profesorka Monika Pischetsriederová z Friedrichovy Alexanderovy univerzity v Erlangenu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související