Sekera lovce Ötziho pocházela až z dalekého jižního Toskánska

Velikost textu: AAA

10. 10. 2017

Nález lovce Ötziho v Alpách byl v roce 1991 obrovskou senzací pro všechny antropology. Muž z konce doby kamenné byl díky ledu v perfektním stavu a měl zachovaný také luk, šípy a měděnou sekyrku. Její analýza o šestadvacet let později odhalila, že za výrobu odpovídají mistři z jižního Toskánska. To na dobu měděnou (poslední fázi doby kamenné) představuje velmi vzdálené obchodní styky.

Ötzi žil před 5 300 roky a stejně jako jeho sekyrka pocházela z jižního Toskánska také další, která byla objevena na severním okraji Alp. Proč dováželi sekyrky z takové vzdálenosti v době, kdy doprava představovala především pěší chůzi, není jasné. Jedno je teď ale jisté. Lidé konce doby kamenné komunikovali a obchodovali mezi sebou i napříč alpským masivem, což se dosud jevilo jako nepravděpodobné.

Dosud se archeologové domnívali, že měděné předměty v Alpách pocházely z místních zdrojů či Balkánu. Nikdo neuvažoval o tom, že by lidé žijící na severu za Alpami mohli obchodovat s kulturami na jih od těchto hor.

„Je to velmi účinná obecně využívaná sekyrka, zvláště je vhodná pro práci se dřevem. Samozřejmě mohla sloužit také jako smrtící zbraň,“ tvrdí doktor Gishan Schären ze švýcarského Zugu.

Analýza složení obou sekyrek prokázala, že olovo v nich se vyskytující pochází z Toskánska asi 650 kilometrů na jih.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související