Mozek funguje i po klinické smrti

Velikost textu: AAA

21. 10. 2017

Podle lékařů nastává smrt v momentě, kdy přestává bít srdce a tělem kolovat krev. Téměř okamžitě se vypínají životně důležitá mozková centra. Nicméně někdy se podaří srdce opět nahodit a člověk znova ožívá. Pak mluví o tom, že prožil klinickou smrt a slyšel dokonce lékaře, jak ho prohlašují mrtvým. Podle nových výzkumů totiž některá mozková centra fungují i po klinické smrti.

Ačkoli nižší centra řídící nejrůznější reflexy se v momentě, kdy krev přestane zásobit mozek kyslíkem, vypínají téměř okamžitě, koncový mozek a některá jeho centra naopak fungují nadále. A zřejmě proto člověk může vnímat či zažívat zvláštní stavy mimotělního vědomí.

Řada pacientů, které se podařilo oživit, popisuje dopodrobna, jak opustila své tělo, co viděla a slyšela. Přitom oči měla zavřené a srdce nebilo. Lékařský personál pak jen s překvapením potvrzuje, že vše, co oživený viděl a slyšel v době klinické smrti, se vskutku odehrálo.

Nové výzkumy naznačují, že za to můžou jisté části mozku, které fungují i ve chvíli, kdy srdce už netluče.

„Technicky v momentě, kdy přestává bít srdce, nastává čas smrti. Když se to stane, krev už nekoluje mozkem, což znamená, že se vypínají jeho funkce téměř ihned. Přicházíme o všechny reflexy, dávicí, stahování zorničky, vše zmizí,“ vysvětluje doktor Sam Parnia z New York University v rozhovoru pro deník The Independent.

Výzkumy ale dokazují, že po klinické smrti dochází v některých částech mozku k energetickým výbojům, které souvisejí s hyperbdělým stavem krátce po smrti.

„Stejným způsobem, jak se skupina vědců může snažit studovat kvalitativní povahu lidské zkušenosti s láskou, například, snažíme se chápat přesné znaky toho, co lidé zažívají, když umřou, protože chápeme, že to odráží univerzální zkušenost, kterou všichni máme, když umíráme,“ dodává doktor Parnia.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související