Sýkorkám se prodlužují zobáky. Kvůli krmítkům

Velikost textu: AAA

24. 10. 2017

Ornitologové z Oxfordské univerzity zjistili, že se sýkorkám a dalším ptákům, kteří v zimě aktivně navštěvují krmítka, prodlužují zobáky. Měření z posledních let jasně dokazují, že jejich rohovité útvary na ústní dutině jsou delší o 0,3 milimetru. A viní za to určitý tvar krmítek, která vyžadují delší zobáčky k dosažení semen v nich uložených.

I když se zdá prodloužení zobáčku o tři desetiny milimetru – ve srovnání s ptáky kontinentální Evropy – malé, ve světě sýkor je významné. A může znamenat větší úspěch při zimním krmení, vyšší šanci na přežití zimy a také větší počet vajíček při jarní snůšce. Jedinci s delším zobáčkem tak geny přenášejí na další generace.

„Mezi sedmdesátými roky a dneškem se délka zobáku u britských ptáků zvětšila. To je opravdu velmi krátká časová perioda, abychom pozorovali tak velký rozdíl,“ míní profesor Jon Slate z University of Sheffield, který na výzkumu spolupracoval s ornitology z Oxfordu.

Velká Británie je poměrně malý a izolovaný ostrov, takže evoluce tam probíhá rychleji. Zobáky sýkor z kontinentální Evropy se nezvětšují tak rychle. A může za to také fakt, že v Británii přikrmují lidé mnohem intenzivněji než ve zbývajících státech Evropské unie.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související