První „stromy“ světa měly velmi složitou strukturu dřeva a lýka

Velikost textu: AAA

29. 10. 2017

V polovině prvohor se na Zemi zelenaly první dřevnaté rostliny. Příbuzní dnešních bylinných přesliček měli dřevnatější kmeny a dožívali se desítek let věku. Jenže z letokruhů v jejich kmeni stáří odhadnout dobře nejde. Žádné pro dřeviny typické kruhy v kmeni totiž tyto prvohorní stromy neměly. Složitost jejich stavby stonku vědce velmi překvapila.

V křemíkovém skle vzniklém vulkanickou činností byla část kmene přesličky ze skupiny Cladoxylopsida zakonzervována dodneška. Průřez kmenem přinesl ohromující obraz. Místo pravidelných kruhů tvořených dřevitým xylémem a bylinným floémem měly tyto dřevnaté rostliny složitý systém samostatných kruhových xylémů.

U dnešních dřevin se pod kůrou na povrchu xylému (dřevní části rozvádějící vodu a živiny od kořenů k listům) tvoří floém (rozvádějící metabolity fotosyntézy do zbytku rostliny). Každý rok pod kůrou přibude nová vrstva xylému a floému. Takže po přeříznutí kmene můžeme podle soustředných kruhů spočítat, kolika roků se strom dožil.

Prvohorní dřeviny to ale měly jinak. V jejich kmeni byla změť samostatných kruhových xylémů, které se s přibývajícími roky zvětšovaly. Jejich kmen tak doslova připomínal soubor jednotlivých stromů. Ve střední části kmene se s růstem tvořila dutina a povrch zřejmě pukal podle toho, jak přibývalo samostatných xylémových svazků.

„Neexistuje žádný jiný strom v historii Země, který znám a který by vytvořil něco tak složitého, jako je tohle. Ten strom zároveň trhal svou stavbu kmene a kolaboval pod vlastní vahou, zatímco žil dál a rostl vzhůru a směrem ven, aby byl dominantní rostlinou své doby,“ tvrdí paleobotanik doktor Chris Berry z Cardiffské univerzity.

Výzkumem dřevin skupiny Cladoxylopsida se zabývá přes třicet let. Vzorek z čínského Sin-ťiangu je ale nebývale kvalitní a mezi ostatními fosiliemi naprosto výjimečný. Vypovídá o tom, že prvotní dřeviny měly mnohem složitější stavbu kmene a že efektivita a jednoduchost vyžadují miliony let evoluce.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související