Jurský park nelhal, obří dinosauři žili už v juře

Velikost textu: AAA

29. 10. 2017

Když v roce 1993 vstoupil do kin velkofilm Stevena Spielberga Jurský park, paleozoologové kroutili hlavou. Slavný režisér totiž ukazoval obřího tyranosaura v druhé etapě druhohor juře. Proto název Jurský park. Ale tyranosauři žili prokazatelně až v nejmladší vrstvě druhohor zvané křída. Jenže nové objevy vědců z Manchesteru dokazují, že už v juře pobíhali po Zemi obří masožraví teropodi, blízcí příbuzní tyranosaura.

Takže Spielberg si zase tolik nevymýšlel. Ano, tyranosauři v juře ještě nežili, ale jejich blízcí příbuzní kayentapusové ano.

Vědci z Manchesterské univerzity totiž nalezli v usazeninách pocházejících z jury otisk stopy druhu Kayentapus ambrokholohal. Tento obří terapod připomínal tyranosaura a patřil do stejné skupiny masožravých dinosaurů. Žil před dvěma stovkami milionů let a měl devět metrů na výšku.

„Nejnovější objev je velmi vzrušující a vrhá nové světlo na druh masožravce, který kdysi běhal po území, které je dnes jižní Afrikou. Je to totiž první důkaz o extrémně velkém masožravém zvířeti, které se objevilo na území jinak obývaném různými druhy býložravých, všežravých a mnohem menších masožravých dinosaurů,“ tvrdí doktor Fabien Knoll z University of Manchester.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související