Suchý toaletní papír je pro vytírání po stolici neúčinný, tvrdí lékaři

Velikost textu: AAA

31. 10. 2017

Američtí vědci vyzývají veřejnost, aby při péči o konečník po vykonání stolice používala bidety nebo alespoň vlhčený toaletní papír. Ten obyčejný suchý se hodí maximálně na otírání po močení. Je totiž v čištění konečníku od výkalů neúčinný, takže mnozí lidé si třou svěrač velkým množstvím papíru, nikdy se nezbaví zbytků stolice zcela a navíc podporují vznik fisur a hemoroidů.

V řadě zemí světa jsou bidety běžné a populární. Omytí vodou účinek vytírání výrazně zvyšuje. Třít si konečník pouze suchým papírem je ale téměř k ničemu. V záhybech análního otvoru zůstává stále velké množství stolice, mnohokrát opakované tření suchým papírem působí drobné ranky, podráždění, praskliny a podporuje hemoroidy.

„Připadá mi docela zarážející, že miliony lidí po vykonání stolice chodí s naprosto znečištěným konečníkem, ale myslí si, že ho mají čistý. Toaletní papír výkaly roztírá, ale neodstraňuje,“ tvrdí odbornice Rose Georeová z USA.

Fisury neboli trhliny často provází krvácení. Do rány se dostávají stolice a škodlivé bakterie, což může mít z dlouhodobého hlediska vážné zdravotní důsledky. Ještě horší je ale dráždit agresivním vytíráním suchým papírem hemoroidy.

Ideální variantou je tak kombinace suchého a vlhčeného toaletního papíru. Nic ale nevyčistí konečník tak jako sprcha s použitím mýdla.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související