Kytovci se dokážou učit jazykům i jiných druhů

Velikost textu: AAA

9. 11. 2017

Ruští vědci tvrdí, že kytovci jsou schopni učit se cizí jazyky jako lidé. Pozorovali tento jev u běluhy žijící ve skupině delfínů v zajetí. Po dvou měsících společného života v jedné nádrži běluha začala komunikovat s delfíny, rozuměla jejich zvukům a dokázala je používat stejně. Během dvou měsíců se tedy naučila řeč jiného druhu.

Čtyřletou běluhu přesunuli do Delfinária Koktebeľ na Krymu v roce 2013. Po dvou měsících života s delfíny začala hovořit jejich jazykem. Zajímavé ale pro etology bylo především to, že přestala používat svůj vlastní jazyk a přestávala mu také rozumět.

„Dva měsíce poté, co byla ta běluha vypuštěna v novém zařízení, jsme zjistili, že začala imitovat pískání delfínů, zatímco zmizel jiný typ jejího typického volání,“ uvedla Elena Panaovová z Ruské akademie věd v Moskvě.

Běluhy patří k nejinteligentnějším kytovcům a podle řady důkazů dokážou také napodobovat lidskou řeč. Nicméně v tom případě se jedná o imitaci zvuků, nikoli skutečnou komunikaci. Běluha z Krymu ale dokázala s delfíny efektivně komunikovat.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související