V Anglii nalezli ostatky, které poukazují na novou vývojovou větev člověka

Velikost textu: AAA

9. 11. 2017

V jihoanglickém Dorsetu nalezli zuby savce z období křídy, který mezi masožravými dinosaury přežíval díky tomu, že byl schopen žít výlučně v noci. Amatérský zoolog by řekl, že tento teplokrevný obratlovec vypadal jako krysa, ačkoli s hlodavci neměl nic společného. Malý ostrými zoubky opatřený savec byl ale předkem člověka.

Paleontologové z University of Portsmouth mu dali jméno Durlstotherim newmani podle amatérského nadšence Charlieho Newmana, který v Dorsetu vlastní hospodu Square and Compass, v němž má vlastní malé muzeum fosilií. Newman vědcům pomohl s nalezením a odkrytím zubů.

Zuby popsali jako nový druh z vývojové linie člověka žijící v druhohorní křídě doktor Steve Sweetman a magistr Grant Smith z Portsmouth University.

„Zuby jsou velmi vyvinuté, dokážou trhat, překousnout i rozdrtit. Jsou velmi opotřebené, což naznačuje, že to zvíře, jemuž patřily, žilo poměrně dlouhý život. Což není málo, když žijete v prostředí plném dinosaurů,“ uvedl doktor Sweetman v rozhovoru pro deník The Telegraph.

Zuby ze začátku křídy mají 145 milionů let a jsou tedy důkazem o nejstarším předku vývojové linie člověka.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související