Za nadvlády dinosaurů byli všichni savci noční tvorové

Velikost textu: AAA

10. 11. 2017

Navždy nezodpovězenou otázkou zůstává, jak by vypadal život na Zemi, kdyby nepřišla velká katastrofa na konci křídy, jejíž následky byly k nepřežití pro miliony let na planetě dominující dinosaury. Jejich nadvláda byla ukončena a savci, menšinová skupina obratlovců, konečně mohla vylézt na denní světlo a vyvíjet se v nové typy tvorů, kteří stáli na počátku evoluce dnešního člověka.

Podle britských zoologů ale na konci křídy byli savci skupinou výlučně nočních tvorů. Asi jako ježci či netopýři. Vylézali z úkrytů ve chvíli, kdy dominující predátoři ze skupiny dinosaurů museli odpočívat. Teprve pod rouškou tmy mohli prosperovat. Po vymření velkých plazů se konečně mohli začít rozvíjet za denního světla a stali se spolu s ptáky dominantní třídou obratlovců.

„Byli jsme velmi překvapeni odhalením tak silného vztahu mezi vymřením dinosaurů a začátkem denní aktivity u savců. Dokázali jsme to několika na sobě nezávislými alternativními analýzami,“ tvrdí biolog Roi Maor z University College London.

Vidění a vnímání barev je nejdokonalejší u ptáků, přímých potomků dinosaurů. Plazi ale nikdy nočními tvory nebyli. Jenže savci naopak ve svých počátcích nebyli tvory denními. Teprve vymření velkých plazů u některých prapůvodních typů vedlo ke změně oka, které vedlo k vývoji denních savců dobře vidících za plného slunce.

„Je velmi těžké vztáhnout změny chování u savců, kteří žili před tolika lety, k ekologickým podmínkám jejich období, takže nemůžeme napřímo říct, že vymření dinosaurů vedlo k tomu, že savci začali být denní tvorové. Ale vidíme mezi tím jasný vztah,“ dodává profesorka Kate Jonesová z University College London.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související