Antarktické ledovce tají odspodu kvůli horkému plášti Země

Velikost textu: AAA

13. 11. 2017

Polární ledovce v Antarktidě se v posledních letech velmi rychle rozpouštějí a vědci se snaží popsat mechanismy, které k tomuto tání přispívají. Teď přišli s novými výpočty a analýzami, podle nichž dochází k odtávání statisíce let starých ledovců v jedné oblasti Antarktidy odspodu. Je tam extrémně horký plášť.

Podle jejich názoru leží pod ledovcem plášťový chochol, což je teplejší oblast v plášti Země, který má za následek vznik horkých skvrn. Teplo uvolňované z jádra, čímž se Zemně ochlazuje, působí tání ledovců zespod a vznik ledovcových řek a puklin.

Oblast kolem plášťového chocholu je často velmi vulkanicky aktivní, ačkoli se nachází daleko od zlomu tektonických desek.

Teorie o plášťovém chocholu pod Zemí Marie Byrdové byla poprvé navržena před třiceti roky, ale mnozí odborníci ji zamítli. Počítačové modely této možnosti však naprosto sedí s tím, co se v oblasti vyskytuje, obří ledovcový dóm, jezera a řeky.

Teoretické modely se shodují s daty ze satelitních pozorování NASA.

Podle výpočtů je chochol starý padesát až 110 milionů let, kdy ještě Antarktida nebyla ve své nynější pozici a nebyla pokryta trvale ledem.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související