Revoluce mezi energetickými nápoji: Neobsahují tuky ani sacharidy!

Velikost textu: AAA

14. 11. 2017

Kalifornie tak trochu udává světové trendy ve zdravé a sportovní výživě. A zrovna z této země USA pochází také novinka pro atlety a všechny milovníky fitness. Je to energetický nápoj, který neobsahuje ani gram sacharidů, tuků či bílkovin. A navíc prý zvyšuje výkon jako žádný jiný konkurenční produkt. Je to roztok ketolátek, které svaly využívají jako palivo.

O ketonech neboli ketolátkách se v poslední době píše často. Tělo je tvoří odbouráváním tukových zásob, takže jejich hladina se v krvi zvýší tehdy, když držíme dietu, trpíme diabetem nebo hladovíme. Případně také při ketodietě, která omezí konzumaci sacharidů na minimum, takže tělo – ačkoli dostává poměrně slušnou dávku jídla v podobě bílkovin a tuků – má pocit, že hladoví. A začne odbourávat tukové zásoby a produkovat ketony.

Nápoj KETONE sanfranciské společnosti HVMN obsahuje čistý roztok ketonů bez sacharidů, tuků a bílkovin. Konkrétně je to roztok kyseliny beta-hydroxymáslené, která vzniká v těle přirozeně při odbourávání tuků jako metabolický mezičlánek. Pro tělo je tedy látkou přirozenou a umí ho dále využít jako zdroj energie. Třeba ve svalech.

Majitel HVMN Geoff Woo spolupracoval na vývoji nápoje s vědci z Oxfordské univerzity, kteří prokázali, že sportovci po vypití roztoku s ketony mají vyšší výkonnost než jejich soupeři, jimž je podán roztok sacharidů nebo roztok lipidů. A navíc vyšší výkon není vykoupen větší únavou či bolestí, naopak. Cvičící svůj výkon subjektivně hodnotí jako méně vyčerpávající.

Nápoj obsahuje 120 kilokalorií v jedné porci. „Není to tuk, bílkovina ani sacharid, ale tělo z toho získává energii,“ svěřil Woo v rozhovoru pro Business Insider.

„Roztok ketonů dokáže zvýšit výkon a dodat energii jako nic, co jsme testovali dosud,“ tvrdí profesor Kieran Clarke z Oxfordské univerzity, který se na vývoji nápoje podílel.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související