V indonéském muzeu voskových figurín se děti fotily se sochou Hitlera

Velikost textu: AAA

13. 11. 2017

Indonésie podlehla tlaku mezinárodní diplomacie a zrušila výstavu v Muzeu voskových figurín De ARCA na Jávě. Jednou z instalací byl totiž sebevědomě stojící Hitler v životní velikosti před obří fotografií brány koncentračního tábora v Osvětimi. A mnozí indonéští teenageři využili možnost fotit se s jedním z největších tyranů dvacátého století a snímky pak zveřejňovali na sociálních sítích.

Hitler je navíc v této soše vyveden ve srovnání s reálnou vizáží atraktivněji a mlaději.

Ke stažení této voskové figuríny přispělo nejvýznamněji Centrum Simona Wiesenthala, které hlasitě protestovalo také u OSN.

Nechceme přitahovat ještě více pobouření. Naším cílem bylo vystavit Hitlera jako součást vzdělávání,“ uvedl kurátor muzea Jamie Misbah.

Mnozí indonéští teenageři při focení s Hitlerem hajlovali. Historikové viní z tohoto chování nedostatečné vzdělání indonéské mládeže, která moc netuší, co byl holocaust. Indonésie je většinově muslimská a je vůbec největším muslimským národem světa, menší část se hlásí k buddhismu a k židovství jen nepatrný zlomek věřících. Letos v lednu zavřeli ve městě Bandung kavárnu, která byla tematicky věnována nacismu. Na jejích zdech byly fotky Hitlera a hákové kříže.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související