Amazonský omamný nápoj ayahuasca může léčit deprese

Velikost textu: AAA

16. 11. 2017

Odborníky vyvíjející léky proti depresím v posledních letech stále více zajímají přírodní drogy. Jako účinný lék na deprese se jeví kupříkladu houby lysohlávky, britští vědci ale s nadšením tvrdí, že pomáhat by těm, u nichž běžné léky na deprese nezabírají, mohl také amazonský omamný nápoj ayahuasca. Vyrábí se z rostlin rostoucích v Amazonii a má psychedelické účinky.

Přitom se u něj uvádí, že je nebezpečný u osob s depresemi, které se léčí moderními antidepresivy třetí generace. Jenže mnohým pacientům s tímto onemocněním podobná antidepresiva nepomáhají. Jim by ale mohly nabídnout alternativní léčbu právě přírodní drogy, jejichž využitím se teď zabývá řada týmů z celého světa.

Pomocí psychedelického lektvaru několika drog zvaného ayahuasca lze léčit také alkoholismus. Zatím se kvůli tomuto nápoji hrnou do Amazonie nadšenci ze Západu, kteří chtějí během šamanských obřadů zakoušet změněné stavy vědomí a duchovní osvícení.

Vědci z University of Exeter a University College London zjistili, že látky obsažené v rituálním nápoji by mohly pomáhat také osobám s depresemi.

„Naše objevy poskytují oporu tvrzení, že ayahuasca by mohla být důležitým a účinným nástrojem léčby depresí a alkoholismu,“ tvrdí doktor Will Lawn z University College London.

Nápoj ayahuasca obsahuje také drogu dimethyltryptamin, která je hodnocena jako tvrdá ilegální droga vyvolávající těžké halucinace. Její účinky jsou podobné LSD či psilocybinu z lysohlávek.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související