Pouhých jedenáct světelných let od nás se nachází planeta podobná Zemi

Velikost textu: AAA

19. 11. 2017

Švýcarští vědci tvrdí, že poměrně blízko Sluneční soustavy se nachází planeta, jejíž velikost a klima by se mohly podobat naší Zemi. To by vhledem k zákonům vesmíru nevylučovalo, že je tam život, nebo že bychom tam mohli žít. Ačkoli je planeta vzdálená pouhých jedenáct světelných let, současnými raketami bychom k ní letěli 141 tisíc roků.

Planeta obíhá kolem červeného trpaslíka Ross 128. K Zemi se neustále přibližuje a za 79 tisíc let k nám bude blíž než Proxima B.

„Tyto objevy se opírají o více než desetiletí intenzivního sledování spolu s prvotřídním vyhodnocením dat a analytickými technikami,“ tvrdí doktor Nicola Astudillo-Defru z Ženevské univerzity.

Červení trpaslíci jsou nejběžnějším typem hvězd, jsou poměrně chladné a málo září. Jenže jsou také často zmítány náhlými výbuchy, které vypouštějí směrem k jejich planetám smrtící dávky ultrafialového a rentgenového záření. Ovšem hvězda Ross 128 se jeví jako klidnější. Takže planeta podobná Zemi v její blízkosti by mohla nést stopy života. Teplota na této planetě se odhaduje na mínus šedesát až plus dvacet stupňů Celsia.
 

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související