Pravěké ženy měly větší sílu v pažích než dnešní veslařky

Velikost textu: AAA

10. 8. 2018

Ze srovnání kostí pravěkých žen s dnešními jasně vyplývají výrazné strukturní změny. Vědci z Cambridgeské univerzity tvrdí, že ženy pravěku byly v horní polovině těla většími silačkami, než jsou dnes profesionálně veslující atletky. A platilo to od doby kamenné po konec starověku.

Tým vědců z Cambridgeské univerzity srovnal kosti členek veslařského týmu – které trénují osmnáct hodin týdně a odveslují 120 kilometrů v průměru – s kostmi pravěkých žen. A ty by přitom současné sportovkyně rozhodně předčily.

„Kosti v pažích pravěkých žen byly minimálně o šestnáct procent silnější než kosti dnešních profesionálních veslařek,“ tvrdí doktorka Alison Macintoshová z Cambridgeské univerzity.

Ve srovnání s běžnou ženou z populace měly ty pravěké o třicet procent silnější kosti horní poloviny těla. A síla kostí odpovídá také na to, jak silné měly tyto ženy svaly. Evidentně tak musely fyzicky značně dřít.

„Nemyslím si, že tyto pravěké ženy jen tak seděly a nedělaly nic,“ dodává doktorka Macintoshová.

Síla kostí byla vyšší jak v době kamenné, tak době bronzové a železné. Začala klesat až na konci starověku a v přechodu do středověku.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související