Lékaři přivedli na svět první dítě odnošené v transplantované děloze

Velikost textu: AAA

6. 12. 2017

Lékaři z Texasu jsou po švédských kolezích dalším týmem světa, který dokáže přivést na svět dítě u ženy, která prodělala transplantaci dělohy. Ačkoli to není první světový případ, lékaři ho vyzdvihují jako další velký průlom v léčbě neplodnosti žen, které přijdou o část vlastních reprodukčních orgánů.

Žena, která se kvůli vrozené poruše narodila bez dělohy, porodila zdravé dítě,“ uvedli gynekologové z Baylor University v Dallasu.

Univerzitní nemocnice identitu ženy tají, ale případ bude publikován v odborném tisku pro účely studia a aplikace metody pracovišti z celého světa.

Porodníci z Baylorovy univerzity provedli čtyři transplantace dělohy, ale ve třech případech kvůli špatnému krevnímu oběhu musely být orgány opět ženám odebrány. Čtvrtá v pátek 1. prosince porodila zdravé dítě.

Ve Švédsku přitom přivedli na svět takto už pět potomků pěti žen s transplantovanou dělohou. A na světě zatím – podle dostupných odborných zdrojů – chodí šestnáct žen s darovanou dělohou.

Příjemkyně transplantace musejí být v pohlavně produkčním věku a mít zdravé vaječníky. Oplození probíhá in vitro po odebrání vajíček a do transplantované dělohy se umístí embryo.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související