V jantaru uvězněné klíště vydalo sto milionů let starou krev

Velikost textu: AAA

19. 12. 2017

Jako aktéři filmu Jurský park si připadali paleontologové z mezinárodního týmu paleontologů, když prohlíželi vzorek sto milionů let starého jantaru objeveného v Barmě. Obsahoval totiž dokonale zakonzervované klíště. To se přitom pár minut před svou mumifikací v pryskyřici stromu nasálo na dinosaurovi.

Přitom právě Jurský park Stevena Spielberga něco podobného popisuje. Vědci objeví krev sajícího členovce v kousku jantaru a z DNA dinosaurů v něm nalezené vytvoří pomocí genetické manipulace živé druhohorní ještěry.

Vědci z New Yorku však krom klíštěte nalezli v pryskyřici také dokonale zakonzervované pírko. A to patřilo právě dinosaurům. O tom, že tito obří ještěři a předci dnešních ptáků byli opeření, se hovoří teprve posledních pár roků.

Klíště podle paleozoologů patří k druhu Deinocroton draculi, který byl pojmenován po bájném hraběti Drákulovi.

„Tato fosilie dokazuje, že peří jako tohle, které jsme prostudovali, se vyskytovalo na mnoha druzích čtyřnohých dinosaurů, což je skupina zahrnující po zemi běhající formy ještěrů bez schopnosti létat, ale také druhů ptakoještěrů, kteří uměli létat dobře. Takže ačkoli nemůžeme určit, na jakém druhu dinosaura tohle klíště sálo krev, barmský jantar ze střední křídy potvrzuje, že peří určitě nepatřilo moderním ptákům, kteří se objevili až mnohem později,“ uvedl doktor Ricardo Perez-de-la-Fuente z Oxfordské univerzity, který patří k mezinárodnímu týmu vědců, již se na výzkumu podíleli.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související