Pesticidy jsou pro včely mnohem nebezpečnější, než se myslelo

Velikost textu: AAA

27. 12. 2017

Včelařům při vyslovení slova neonikotinoidy stoupají hrůzou vlasy na hlavě. Tyto nervovou soustavu včel poškozující pesticidy prokazatelně souvisejí s úbytkem čmeláků ve volné přírodě a také s totálním kolapsem včelstev v zemědělské krajině. Ale vědci z Kalifornie teď přišli s dalším mechanismem zhoubného účinku těchto látek na včely. Dokazuje, že neonikotinoidy ničí tento hmyz hned dvakrát.

Pesticidy totiž působí přímo na nervovou soustavu blanokřídlého hmyzu a zhoršují jeho schopnost orientace a sběru nektaru a pylu. Ale kultury ošetřené těmito pesticidy produkují mnohem méně cukrů v nektaru a bílkovin v pylu, takže jeho sběrem a konzumací včely strádají a jsou pak mnohonásobně náchylnější k účinkům neonikotinoidů.

Včely, které se pasou na neošetřených rostlinách, sají nektar mající o sto procent víc cukrů než nektar plodin ošetřených. A tyto včely jsou přitom odolnější vůči účinkům pesticidů. Ale včela, která navštíví ošetřené pole, přijímá nektar mající jen polovinu obsahu cukrů a stává se velmi náchylnou ke zhoubným účinkům neonikotinoidů.

„Tyto objevy by měly vyvolat nové přemýšlení o rizicích souvisejících s používáním pesticidů… toxický účinek pesticidů na včely byl podceňován,“ tvrdí doktorka Simone Tosiová z University of California v San Diegu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související